Anasayfa / Resimler

Cami Nakkaşları

Cami Nakkaşları

Mimari yapıda örneğin; hamam, türbe, cami, saray, köşk gibi tarihi yapıların kubbelerinde, tavan bölümlerinde ve sütunlarında ahşap, taş üzerine yapılan bezemelerdir. Taş, ahşap, metal, deri üzerine kabartmalarla yapılan süslemelerdir. Bu yazımızda cami nakkaşları ile ilgili bilgi vereceğiz. Nakkaş sanatında süsleme dönem dönem farklılık göstermektedir.

Osmanlı zamanında daha detaylı yapılan bu süslemeler günümüzde sadeleşerek yansımıştır. İç ve dış mekânda estetik bir değer oluşturan bu nakkaşların geçmişi çok eskilere dayanmaktadır. Her dönemin farklı inanış ve sanat anlayışlarına göre bu bezeme çeşidi de değişmektedir. Sanatçı sanatını icra ederken yeteneğini ve sanatını konuşturmalıdır. Bu nakkaşları uygularken yapım tekniklerine ve aşamalarına dikkat etmelidir.

O nakkaşları uygulamak hiç kolay bir iş değildir. Her bir nakış kalem gibi işlenmelidir. Özellikle çok eski zamanlar dememizin sebebi o zaman yaşayan nakkaş ustalarının elinden çıkan her iş hatasız olarak yapılıyordu. Örneğin; Süleymaniye Cami kubbesinde, tavanlarında bulunan bezemeler görenleri hayrete düşürüyor. Bunlara hayran kalmamak elde değil.

Bizler de bunlara yetişebilmek amacıyla elimizden gelen her türlü hizmeti yapıyoruz. Siz de sayfamızı ziyaret ederek yaptığımız çalışmaları inceleyebilir, istediğiniz motifi beğenebilirsiniz. İstediğiniz modeli beğendikten sonra bizimle iletişime geçebilirsiniz. Bu motifleri istediğiniz alana monte edebiliriz. Bozulan veya deforme olan nakkaşlarınızı onarabiliriz veya yeniden düzenleyebiliriz.

Nakkaşları kullandığımız yerler;

 • Camilerin kubbelerinde
 • Camilerin tavanlarında
 • Camilerin duvarlarında
 • Mescitlerde
 • Otellerin lobilerinde
 • Cami şadırvanlarında
 • Medrese tavanlarında ve duvarlarında

Tarihi yapılarda kullanılan nakkaşlar artık hayatımızın bir parçası olarak içine girmiştir. Hayatımızın her alanında ve mekânında uygulayabileceğimiz motif işleridir. Önemli olan bu işlemlerin uygulanmasıdır. Yapılan zeminin temiz ve düzgün olması gerekir. İnce bir şekilde sıva uygulamasından sonra astarla bu alan düzleştirilmelidir. Kuruduktan sonra ince ve özenli bir uygulamayla bezeme ve motifler yapılır.

Cami Nakkaşları Çeşitleri

Bu bölümde cami nakkaşları çeşitleri başlığını açıklayacağız. Yapılan yere ve malzemeye göre bu çeşitler farklılık göstermektedir. Uygulama alanları ve teknikleri de değişmektedir.

Bu çeşitlerden bahsedecek olursak;

 • Sıva üstü kalem işleri; kireçle yapılan bu teknik cami ve türbelerde kullanılır.
 • Ahşap üstü kalem işleri; özellikle sivil ve dini mimari yapılarda kullanılır. Camilerin içinde dolaplara ve kapaklarına uygulanan bezeme ve kalem işi tekniğidir.
 • Mermer ve taş üstü kalem işleri;
 • Kumaş ve deri kalem işleri; bu elemanlar üzerine altın varaklar da yapılabilir.
 • Mala kari; alçı süsleme sanatı da denilebilir. Kubbe ve tavanlara uygulanan sistemdir. Mala ile şekil verilerek yapılır.

Bu nakkaş çeşitlerinin uygulama alanları farklılık göstermektedir.

Cami Nakkaşları Fiyatları

Siz de cami nakkaşları fiyatları hakkında bilgi almak istiyorsanız sayfamızı ziyaret ederek bunlara ulaşabilirsiniz. Yaptığımız çalışmaları sayfamıza girerek görebilirsiniz. İstediğiniz nakkaş modelini hayatınızın her alanına uygulayabiliriz. Sayfamızda nakkaş modelleri ve uygulamalarımız mevcuttur.

cami içi nakkaş , camii nakkaş ustası